iran flag

09128896714

09128896713

رابیتس چیست؟ + نحوه تولید انواع آن در کارخانه

رابیتس

رابیتس که اشتباها به آن راویز نیز گفته می‌شود، یک ورق شبکه‌ای فلزی است. البته این ورق با ورق ساده فلزی متفاوت بوده و چشمه‌هایی با ابعاد مختلف دارد. رابیتس انواع گوناگونی داشته و قیمت آن با توجه به ویژگی‌های متعددی متغیر خواهد بود. یکی از مهمترین نکاتی که در تعیین قیمت رابیتس نقش دارد تعداد ستون‌ها و اندازه چشمه‌های آن است. از طرفی این ورق کاربردهای زیادی داشته و به شکل دایره، مربع، لوزی و اشکال دیگر تولید می‌شود. البته در ایران رابیتس‌هایی که چشمه‌هایی به شکل متوازی الاضلاع دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد رابیتس چیست؟

رابیتس به دلیل تنوع بالا و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، در موارد زیادی به‌کار گرفته می‌شود. با این حال این ورق در صنعت ساخت و ساز مصرف بالایی داشته و بیشتر کارایی آن به انجام گچ‌کاری سقف، سیمان‌کاری نما و نگهداری ملات حین سنگ‌کاری برمی‌گردد. به اين منظور رابیتس به کمک سیم رابیتس‌بندی به میلگرد متصل می‌شود و در مرحله بعد عملیات گچ‌کاری روی آن صورت می‌گیرد. در واقع برای رابیتس‌کاری سقف آشپزخانه و پذیرایی این مراحل طی می‌شود.

از دیگر کاربردهای رابیتس می‌توان به ساخت قفس آهنی اشاره کرد. از آنجایی که رابیتس نسبت به انواع توری از جمله توری مرغی مقاومت بیشتری دارد، از آن برای ساخت قفس استفاده می‌شود.

همچنین این ورق در صنعت مجسمه‌سازی نیز به‌کار گرفته می‌شود. در واقع مجسمه‌سازان برای فرم دادن سطوح سه بعدی پیچیده و منحنی‌های مرکب از رابیتس کمک می‌گیرند و آن را با گچ، خاک رس یا سایر متریال‌ها می‌پوشانند.

کاربرد رابیتس

( مشاهده و خرید انواع توری از سایت افرا سیم تک سدید: توری فرنگی | توری حصاری | توری گابیون )

انواع رابیتس

معمولاً مصالح ساختمانی تنوع زیادی دارند و حتی یک محصول خاص طبق فاکتورهای مختلف به چند دسته متفاوت تقسیم می‌شود. این موضوع در مورد رابیتس نیز صدق می‌کند. این ورق فولادی بر اساس وزن، ستون و چشمه دسته‌بندی می‌شود. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که قصد رابیتس‌کاری ساختمان خود را داشته باشید و ندانید باید از کدام نوع استفاده کنید. قطعا کسب اطلاعات در رابطه با انواع رابیتس و ویژگی‌های هر کدام در چنین مواقعی به کمک شما خواهد آمد.

همچنین بخوانید:  بررسی تفاوت و شباهت مفتول آرماتوربندی و مفتول قالب‌بندی (نجاری)

انواع رابیتس بر اساس ستون

رابیتس‌ها را با توجه به نوع کاربرد، با تعداد ستون‌های مختلف تولید و عرضه می‌کنند. با اینکه رابیتس‌های 17 ستونه در خارج از ایران بیشتر به‌کار گرفته می‌شوند اما رابیتس‌هایی که 9 ، 11 و 13 ستون دارند، در ایران بیشتر کاربرد دارند. لازم به ذکر است تعداد ستون رابیتس می‌تواند کاربرد آن را مشخص کند. رابیتس ۱۳ ستونه نسبت به مدل‌های دیگر قیمت بیشتری دارد که علت آن هم کیفیت بالاتر و کاربردهای خاص آن است. در واقع مهمترین نکته هنگام خرید رابیتس این است که مدل مورد نظر شما متناسب با نوع کاربرد و متراژ کاری شما باشد.

رابیتس ۱۳ ستونه در گچ‌کاری سقف و نمای ساختمان قابل استفاده است. از طرفی با اینکه گاهی اوقات افراد در سقف‌های کاذب مدل ۱۳ ستونه را جایگزین مدل 9 ستونه می‌کنند اما این کار هزینه بیشتری خواهد داشت و غیر استاندارد نیز خواهد بود. به همین دلیل بهتر است قبل از انتخاب نوع رابیتس با فردی که در این زمینه تخصص و تجربه کافی دارد، مشورت نمایید.

البته خوب است بدانید که قیمت رابیتس به تعداد ستون‌های آن ارتباطی ندارد. در واقع وزن و ضخامت رابیتس قیمت آن را مشخص می‌کند و تعداد ستون‌ها هیچ نقشی در این زمینه ایفا نخواهد کرد. حتی در مواردی رابیتس ۹ ستونه فوق سنگین از نوع ۱۱ ستونه سبک، وزن بیشتری دارد و در نتیجه گران قیمت‌تر است.

رابیتس

( مشاهده و خرید انواع سیم خاردار از سایت افرا سیم تک سدید: سیم خاردار  حلقوی | سیم خاردار خطی )

انواع رابیتس بر اساس وزن

ورقی که برای تولید رابیتس استفاده می‌شود، می‌تواند نازک یا ضخیم باشد. هر چقدر که ضخامت ورق بیشتر شود به تبع وزن رابیتس نیز بیشتر خواهد شد. در واقع رابیتس با توجه به نوع ورق به‌کار رفته در آن می‌تواند سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین باشد.

همچنین بخوانید:  مفتول گالوانیزه و مفتول مسوار

با اینکه رابینس‌های سنگین همیشه قیمت بیشتری دارند اما این به آن معنی نیست که همیشه باید از مدل‌های سنگین استفاده کرد. برای مثال برای سقف کاذب بیشتر از وزن رابیتس، انعطاف‌پذیری آن اهمیت دارد. به همین دلیل به جای استفاده از رابیتس‌های سنگین از رابیتس 9 ستونه سبک استفاده می‌کنند. معمولاً خرید و فروش رابیتس طبق مشخصات وزنی انجام می‌شود و وزن آن‌ها با باسکول کنترل می‌گردد.

انواع رابیتس بر اساس چشمه

به روزنه‌های بین ستون‌های رابیتس چشمه گفته می‌شود و می‌توان رابیتس‌های تولیدی را به دو گروه دو چشمه یا سه چشمه تقسیم کرد. چشمه‌ها می‌توانند به شکل لوزی، مربع و متوازی‌الاضلاع باشند. به طور کلی هر چقدر تعداد چشمه‌ها در رابیتس بیشتر در نظر گرفته شود، ابعاد آن‌ها کوچکتر است.

نحوه تولید انواع رابیتس

از ورق گالوانیزه به عنوان ماده اولیه رابیتس استفاده می‌شود. فرایند تولید این محصول شامل دو مرحله شکاف‌زنی و کشش عرضی است.

ابتدا ورق گالوانیزه با عرض تقریباً ۳۰ سانتی‌متر درون دستگاه شکاف‌زن که یک دستگاه پرس ضربه‌ای است، قرار می‌گیرد.

سپس در این دستگاه توسط سنبه شکاف‌هایی روی ورق ایجاد می‌شود و کشش عرضی صورت می‌گیرد.

در این مرحله چشمه‌های رابیتس ایجاد می‌شوند که می‌توانند دایره‌ای، مربعی و… باشند.

در مرحله بعد ورق به کمک غلطک در راستای عرض خود کشیده می‌شود تا بین ستون‌ها فضای خالی به وجود آید و افزایش عرض داشته باشد.

در نهایت رابیتس در طول و ابعاد مشخص و استاندارد عرضه می‌گردد.

قیمت محصول نهایی نیز بر اساس وزن رابیتس تعیین می‌شود. در واقع هزینه برآورد شده به قیمت ورق گالوانیزه اضافه می‌شود و قیمت محصول نهایی تعیین می‌گردد.

همچنین بخوانید:  نحوه تشخیص گالوانیزه سرد و گرم

مجموعه افرا سیم تک در حوزه تولید و صادرات انواع مفتول گالوانیزه گرم، سیم رابیتس و… فعالیت دارد و سهم بسزایی از بازارهای داخلی و بین‌المللی را به خود اختصاص داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت Sim-tak.com مراجعه کنید.

رابیتس

( مشاهده و خرید انواع سیم از سایت افرا سیم تک سدید: سیم آرماتوربندی | سیم مفتول گالوانیزه )

سخن پایانی

رابیتس با اینکه کاربردهای زیادی دارد اما به شکل عمده در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت قفس آهنی، فرم دادن سطوح سه بعدی پیچیده در مجسمه‌سازی، گچ‌کاری سقف، سیمان‌کاری نما و نگهداری ملات حین سنگ‌کاری از جمله کاربردهای رابیتس هستند. این محصول را می‌توان بر اساس تعداد ستون، وزن و چشمه طبقه‌بندی کرد؛ همچنین با اینکه برخی افراد تصور می‌کنند رابیتس‌های سنگین کارایی بیشتری دارند اما این جمله درست نیست و انتخاب نوع رابیتس به کاربرد مدنظر شما بستگی خواهد داشت. در روند تولید رابیتس نیز شکاف‌زنی وکشش عرضی روی ورق گالوانیزه انجام می‌شود. شرکت افرا سیم تک سدید با سابقه طولانی در زمینه ساخت انواع مفتول، ضمانت کیفیت محصولات را تضمین می‌کند و هیچ نگرانی از بابت کیفیت نخواهید داشت.


مقالات پیشنهادی سیم تک:

نحوه تشخیص گالوانیزه سرد و گرم

تفاوت مفتول گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

پیشنهاد مطالعه مقاله

2 thoughts on “رابیتس چیست؟ + نحوه تولید انواع آن در کارخانه

    • manager.kh says:

      سلام روز شما هم بخیر
      تو صنایع گچ‌کاری سقف، سیمان‌کاری نما، نگهداری ملات حین سنگ‌کاری و مجسمه سازی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز دارید؟ پیام دهید