iran flag

09128896714

09128896713

کناف بهتر است یا رابیتس؟

رابیتس یا کناف

امروزه انواع مختلفی از مصالح ساختمانی در ساخت‌وساز به کار می‌روند و تنوع زیادی در انتخاب مصالح ساختمانی وجود دارد. این تنوع زیاد سبب شده است تا اختلاف نظرهایی در استفاده از انواع مصالح میان معماران وجود داشته باشد. برای مثال یک مورد از اختلاف نظرات رایج میان معماران و حتی افرادی که قصد بازسازی منزل خود را دارند، این است که کناف گزینه بهتری محسوب می‌شود یا رابیتس. در ادامه این مطلب به بررسی کناف و رابیتس و مقایسه آنها می‌پردازیم تا مشخص شود کناف گزینه بهتری است یا رابیتس؟

کناف چیست؟

به صفحات گچی روکش داری که جهت تزیین سقف خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، کناف گفته می‌شود. صفحات گچی مذکور ابتدا به شبکه‌ای از ورق گالوانیزه متصل می‌شوند و سپس اتصال هر‌ دوی آنها به وسیله پیچ و مهره به سقف صورت می‌گیرد. از بتن برای پوشاندن درز بین صفحات استفاده شده و پس از آنکه سطح صاف ایجاد شد، رنگ‌آمیزی می‌شوند.

محصولات افرا سیم تک : مفتول گالوانیزه

تولید کناف‌ها در ابعاد مشخصی صورت گرفته و برای اینکه طرح مورد‌ نظر اجرا شود، لازم است تا قطعات برش داده شده و به هم چسبانده شوند. یکی از ویژگی‌های جذاب کناف، وزن سبک آن است و به واسطه همین ویژگی امروزه توجه بسیاری از معماران را به خود جلب کرده و به‌ عنوان جایگزینی برای سقف رابیتس شناخته می‌شود.

کناف سقف

مزایا و معایب کناف

کناف نسبت به رابیتس از مزایا و معایب مختلفی برخوردار است که با بررسی همین مزایا و معایب، می‌توان مقایسه درستی میان آنها انجام داد. مهم‌ترین مزایای کناف شامل موارد زیر است:

 • سرعت اجرای بالا. برای مثال مثلا در گچ‌کاری زمان مشخصی برای خشک شدن اختصاص می‌یابد ولی صرف این زمان در کناف نیاز نیست.
 • هزینه اجرای پایین‌تر نسبت به رابیتس
 • تمیزی کار بیشتر نسبت به رابیتس
 • نگهداری ساده‌تر
 • وارد کردن وزن کمتر به سازه
 • باز کردن آسان‌تر نسبت به رابیتس برای تعمیرات سقف
 • حمل و جابجایی آسان‌تر نسبت به رابیتس
 • وزن سبک‌تر
 • امکان اجرای فرم‌های دکوراتیو و منحنی
 • فراهم‌سازی دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی
 • ایجاد نورهای متمرکز به آسانی
همچنین بخوانید:  روش‌ ها و مراحل تولید توری حصاری یا فنس

موارد بالا مهم‌ترین مزایا یا برتری‌های کناف نسبت به رابیتس بودند. اما کناف معایبی نیز دارد که به شرح زیر است:

 • مقاومت کمتر در مقابل فشار به دلیل سبک بودن
 • نیاز به دقت بالا در نصب کناف و امکان ترک‌خوردگی در صورت سهل‌انگاری
 • نیاز به دقت در نگهداری برای جلوگیری از ضربه در جاهایی مانند ستون

رابیتس چیست؟

به ورق‌های فولاد گالوانیزه مشبک با ضخامت ۰٫۵۰ تا ۰٫۲۵ میلی‌متر که اتصال آنها به شبکه به شکل لایه و به وسیله مفتول‌های گالوانیزه آرماتوربندی صورت گرفته و مانع ترک‌خوردگی سطوح مورد‌ نظر می‌شوند، رابیتس می‌گویند. در‌ واقع رابیتس به‌ عنوان پوششی برای بتن سیمانی، تیرآهن، آرماتور و… بوده و دارای نقش مهمی در پیوستگی سطح دیوارها است. توضیحات بیشتر در مورد رابیتس و نحوه تولید و کاربرد و سایز بندی آن را در مقاله سایت می توانید بررسی کنید.

محصولات افرا سیم تک : مفتول آرماتوربندی

رابیتس جهت نصب تاسیسات برقی و مکانیکی بستر مناسبی محسوب شده و عرضه آنها به شکل شیت‌هایی در ابعاد ۶۰ در ۲۴۰ سانتی‌متر انجام می‌شود. هر شیت ستون‌هایی در راستای طول آن دارد. اساس نام‌گذاری رابیتس، وزن ورق آن یا تعداد ستون‌های موجود در شبکه است. هرچه تعداد ستون‌های رابیتس بیشتر باشد، وزن و کیفیت آن بیشتر خواهد بود.

رابیتس

مزایا و معایب رابیتس

پیش از این به مزایا و معایب کناف اشاره کردیم. رابیتس نیز مزایا و معایب مختلفی نسبت به کناف دارد که به شما در مقایسه میان آنها کمک شایانی می‌کند. مزایای رابیتس شامل موارد زیر است:

 • عدم زنگ‌‌ زدگی به دلیل جنس فولاد گالوانیزه
 • برخورداری از ایمنی بالا در برابر آتش‌سوزی
 • پایین بودن احتمال ایجاد ترک در سقف‌های رابیتس
 • عدم نیاز به نیروی متخصص جهت اجرای سقف رابیتس
همچنین بخوانید:  تفاوت‌های رابیتس و توری مرغی چیست؟

همانطور که مشاهده می‌کنید، مزایای رابیتس نسبت به کناف بسیار کمتر بوده و در بسیاری از موارد، برتری با کناف است. معایب رابیتس نیز به شرح زیر است:

 • وزن زیاد سقف رابیتس
 • هزینه بالای اجرای سقف رابیتس
 • بالا بودن میزان گچ مصرفی
 • سخت بودن تخریب جهت تعمیرات

محصولات افرا سیم تک : توری گابیون

تفاوت کناف با رابیتس در سقف کاذب

پیش از این به معرفی کناف و رابیتس و بررسی مزایا و معایب هرکدام پرداختیم‌. به احتمال زیاد با مطالعه مزایا و معایب آنها متوجه شده‌اید که کدام نسبت به دیگری برتری داشته و به صرفه تر است.

از نظر قیمت، برتری قاطعانه با کناف است. سقف رابیتس دارای هزینه‌های جانبی مختلف مانند گچ بوده و به همین دلیل هزینه تمام‌شده آن نسبت به کناف بالاتر است. این در حالی است که هزینه بالاتر آن به معنی کیفیت و کارایی بیشتر نیست.

از نظر وزن نیز کناف برتر است. برای اجرای سقف کناف وزن هر متر مربع ۱۱ کیلوگرم است. این در حالی است که رابیتس در هر متر مربع وزن ۴۵ کیلوگرم دارد؛ بنابراین سقف کناف ایجاد کننده وزن مرده کمتری  نسبت به رابیتس است.

ایمنی نیز معیار بسیار مهمی در مقایسه کناف و رابیتس است. به دلیل انجام جوشکاری در سقف رابیتس، احتمال ایجاد ترک بیشتر بوده و در نتیجه مقاومت کمتری نسبت به کناف دارد. کناف حدود ۱۴ برابر بیشتر مقاومت دارد. رابیتس نیز مانند کناف در برابر حوادثی مانند زلزله مقاوم بوده و ایمنی خوبی ایجاد می‌کند، با این حال ممکن است خود رابیتس فشارها و خطرات ناشی از زلزله را افزایش دهد.

همچنین بخوانید:  مهمترین موارد استفاده از توری مش جوشی

محصولات افرا سیم تک : توری حصاری

اجزای کناف هنگام تعمیرات نسبت به رابیتس راحت‌تر باز شده و از قابلیت ترمیم بیشتری برخوردار است، همچنین نیروی مورد‌ نیاز برای اجرای سقف رابیتس نسبت به اجرای کناف بیشتر است. نیروهای مورد نیاز سقف رابیتس شامل جوشکار، رابیتس بند و گچ کار است. سقف کناف برای اجرا نیاز به نیروی کمتر اما متخصص دارد. به‌ طور کلی در شرایط یکسان، کناف کیفیت بیشتری نسبت به رابیتس دارد. مجموعه این عوامل سبب شده است تا میزان مصرف کناف نسبت به رابیتس بیشتر باشد.

سخن پایانی

کناف و رابیتس از مصالح ساختمانی پرمصرف محسوب شده و بسیاری از معماران هنگام انتخاب یکی از آنها دچار تردید می‌شوند. با توجه به نکات و مزایا و معایب هر کدام از این مصالح و با در نظر گرفتن میزان بودجه و زمانبندی کار می توانید انتخاب خوبی را برای کسب بهترین نتیجه داشته باشید. برای راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان ما در مجموعه سیم تک در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه مقاله

2 thoughts on “کناف بهتر است یا رابیتس؟

  • manager.kh says:

   سلام دوست عزیز
   مزایای سقف کاذب کناف نسبت به سایر سقفهای سنتی عبارتند از : سرعت و سهولت نصب، سهولت دسترسی به تاسیسات، تعمیرات آسان سقف کاذب، مقاومت در برابر زلزله، مقاومت در برابر حریق، صرفه‌جویی در نیروی انسانی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز دارید؟ پیام دهید