iran flag

09128896714

09128896713

بررسی تفاوت و شباهت مفتول آرماتوربندی و مفتول قالب‌بندی (نجاری)

تفاوت و شباهت مفتول آرماتوربندی و مفتول قالب بندی

برای اینکه بتوانیم به بررسی تفاوت و شباهت مفتول آرماتوربندی و مفتول قالب‌بندی بپردازیم، ابتدا باید هر کدام از این موارد را تعریف نماییم و ویژگی‌های آن را بررسی کنیم. مفتول قالب‌بندی یا سیم نجاری به‌نوعی میلگرد بسیار نازک گفته می‌شود که از جنس نوعی مفتول به رنگ سیاه است. به دلیل اینکه این نوع مفتول انعطاف‌پذیری بالایی دارد، برای سازه‌های بتنی بسیار مناسب به نظر می‌رسد. علاوه بر انعطاف‌پذیری بالای این سیم، برای یکپارچه کردن و ایجاد ثبات در تمام میلگردها بسیار کاربردی است. برای بررسی این دو نوع سیم باید تمام موارد مربوط به ویژگی‌ها و کاربرد آن‌ها را بررسی کنیم تا برای خرید و استفاده در ساختمان انتخاب درستی داشته باشیم. علاوه بر اینکه از مفتول قالب‌بندی می‌توان در داخل ساختمان و بتن‌ریزی استفاده کرد، برای حرفه و فعالیت در نجاری نیز می‌توان از سیم‌های نجاری استفاده نمود.

سیم آرماتوربندی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از شباهت‌هایی که میان سیم نجاری و آرماتوربندی وجود دارد این است که هر دو از نوعی مفتول سیاه‌رنگ ساخته و تولید شده‌اند. نام تجاری سیم آرماتوربندی مفتول پخته است. دلیل نامیدن این سیم این است که با حرارت بالا، از مفتول‌های بسیار سخت و صنعتی تولید می‌شود. این نوع سیم با ضخامت‌های مختلف و به‌صورت حلقه‌ای   و به این نام  تولید می‌شود و قابل خریداری است. علاوه بر اینکه این محصول در صنعت ساختمان‌سازی قابل‌استفاده است، می‌توان در هنر و نیز مجسمه‌سازی از این نوع سیم آرماتوربندی استفاده کرد. به دلیل اینکه این نوع سیم انعطاف‌پذیری بالایی دارد، موادی مثل موم یا گچ را به‌راحتی در خود نگه می‌دارد و برای حرفه مجسمه‌سازی بسیار مناسب به نظر می‌رسد. سیم آرماتوربندی انواع مختلفی دارد که می‌توانیم این دو نوع سیم را به آرماتوربندی فابریک و آرماتوربندی تسمه تقسیم‌بندی کنیم. هرکدام از این سیم‌های آرماتوربندی که گفته شد، کیفیت خاص خود را دارند و هرکدام با کاربردهای متفاوت قابل‌استفاده هستند.

همچنین بخوانید:  سیم تک، بزرگ‌ ترین صادر کننده محصولات مفتولی به کشورهای اطراف

 

سیم آرماتوربندی

( مشاهده و خرید انواع توری از سایت افرا سیم تک سدید: توری فرنگی | توری حصاری | توری گابیون | توری مرغی )

 

سیم قالب‌بندی یا نجاری چیست؟

سیم نجاری یا قالب‌بندی به‌نوعی میلگرد نازک گفته می‌شود که جنس این میلگرد از مفتول سیاه است. به دلیل اینکه این نوع میلگرد از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است، برای اجرای سازه‌های بتنی بسیار مناسب است. این نوع سیم همانند سیم‌های آرتوربندی دو گونه است که به سیم‌های نجاری تسمه‌ای و سم‌های نجاری فابریک تقسیم‌بندی می‌شود. سیم‌های نجاری ضخامت‌های متفاوتی دارند که به‌صورت حلقه‌ای برای انواع مختلف فعالیت‌ها قابل‌استفاده هستند.

 

سیم قالب بندی

( مشاهده و خرید انواع سیم خاردار از سایت افرا سیم تک سدید: سیم خاردار  حلقوی | سیم خاردار خطی )

 

سیم قالب‌بندی و آرماتوربندی چه شباهت و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

برای بررسی تفاوت و شباهت مفتول آرماتوربندی و مفتول قالب‌بندی، باید بیان کرد که این دو نوع سیم تنها در اندازه و ضخامت با یکدیگر تفاوت دارند. به این صورت که ضخامت یک سیم آرماتوربندی یک و نیم میلی‌متر است؛ ولی سیم نجاری در ضخامت‌های مختلف قابل خریداری و انتخاب است. به دلیل ضخامت که این دو سیم با یکدیگر اختلاف دارند، باعث شده در کاربرد آن‌ها نیز تفاوت وجود داشته باشد. علاوه بر تفاوت‌هایی که در بین این دو سیم وجود دارد، می‌توان شباهت‌هایی که بین این دو سیم وجود دارد را نیز بیان نمود. برای مثال می‌توان گفت که هر دو نوع سیم از یک جنس ساخته شده‌اند و جنس هر دو از نوعی مفتول سیاه است. از دیگر شباهت‌هایی که میان این دو نوع سیم وجود دارد این است که به‌صورت حلقه‌ای قابل خریداری هستند؛ اما همان‌طور که گفتیم سیم نجاری با ضخامت‌های متفاوتی عرضه می‌گردد. سیم‌های آرماتوربندی و سیم نجاری هر دو در صنعت ساختمان‌سازی و همچنین سازه بتنی کاربرد فراوانی دارند. هر دو نوع از این سیم‌ها در تولید و مواد اولیه به هم شباهت داشته و هر دو محصول به‌صورت فابریک و تسمه‌ای عرضه می‌گردند.

همچنین بخوانید:  مفتول گالوانیزه و مفتول مسوار

 

مقایسه مفتول آرماتوربندی و قالب‌بندی

( مشاهده و خرید انواع سیم از سایت افرا سیم تک سدید: سیم آرماتوربندی | سیم مفتول گالوانیزه )

 

نکات مهم در هنگام خرید سیم نجاری و آرماتوربندی

باید توجه داشت، در هنگام خرید این نوع سیم‌ها، باید به‌ اندازه و ضخامت هر دو نوع سیم آگاهی داشته باشید و بر اساس نوع فعالیت خود در ساختمان، نجاری و یا مجسمه‌سازی به تهیه این دو نوع سیم بپردازید. علاوه بر ضخامت سیم که بسیار مهم است، باید آگاهی داشته باشید که این نوع ضخامت انتخاب شده برای استحکام میلگردها مناسب است یا برای ساختمان‌سازی به ضخامت بیشتری نیازمند هستید. برای مجسمه‌سازی و هنر نجاری به ضخامت کمتری نیازمند خواهید بود. اگر شما به ‌اندازه و ضخامت سیم‌های قالب‌بندی یا آرماتوربندی آگاهی لازم را ندارید، بهتر است با کارشناسان ما در این زمینه مشورت کنید و با اطلاع کامل اقدام به خرید کنید.

کلام آخر

تفاوت مفتول آرماتوربندی و نجاری در این است که ضخامت هر کدام از این نوع سیم‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ برای خرید و استفاده در ساختمان باید از ضخامت‌های مناسب استفاده نمود. مفتول آرتوربندی انعطاف بسیار خوبی دارد و برای مجسمه‌سازی و استفاده در ساختمان بسیار مناسب و کاربردی است. مفتول قالب‌بندی یا نجاری نیز همان‌طور که از نامش مشخص است، برای فعالیت در نجاری استفاده می‌گردد. شرکت افرا سیم تک سدید با سابقه طولانی در زمینه ساخت انواع مفتول، ضمانت کیفیت محصولات را تضمین می‌کند و هیچ نگرانی از بابت کیفیت نخواهید داشت.


مقالات پیشنهادی سیم تک:

رابتیس چیست؟ + نحوه تولید انواع آن در کارخانه

همچنین بخوانید:  مهمترین موارد استفاده از توری مش جوشی

توری مش چیست و چه کاربردی دارد؟

پیشنهاد مطالعه مقاله

4 thoughts on “بررسی تفاوت و شباهت مفتول آرماتوربندی و مفتول قالب‌بندی (نجاری)

  • manager.kh says:

   سلام دوست عزیز
   بله، ضخامت یک سیم آرماتوربندی یک و نیم میلی‌متره ولی سیم نجاری در ضخامت‌های مختلف قابل خریداری و انتخاب هستش.

  • manager.kh says:

   مفتول آرتوربندی انعطاف بسیار خوبی داره و برای مجسمه‌سازی و استفاده در ساختمان بسیار مناسب و کاربردیه ولی مفتول قالب‌بندی یا نجاری همونطور که از اسمش معلومه، برای فعالیت در نجاری استفاده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز دارید؟ پیام دهید